1 2 >

Pastel Boya

 

Pastel boya, toz boyar ham maddelerin katı bir hamur kıvamına gelene kadara kadar su ve tebeşir ile karıştırılıp katı kıvamı verilerek kullanıma hazır hale getirilen bir tür boya kalemidir. Profesyonel çizimler de ressamlar tarafından kullanılmayıp daha çok okulda resim derslerinde resim defteri ya da fon karton üzerine çizim yapmak için ya da sanayi işlerinde işaretlemeler için kullanılan bir tür boyadır. 

Kapatıcı özelliği yani hatalı boyamalarda ya da farklı renk ortaya çıkarabilmek için üst üste sürülmesi şansı tanımadığından profesyonel oarak kullanılması mümkün değildir. Ancak basit ve zahmetsiz bir kullanım sunması özellikle okul öncesi derslerinde ve ilköğretim resim dersleri için vazgeçilmez kırtasiye ürünüdür. Genellikle kalın boyutlu oluşları nedeni ile doğa çizimleri için oldukça idealdir. 

Kalemtraş ya da herhangi bir malzeme ile ucunu açmak gibi zahmetli sorunlar ortaya çıkarma ürün paketinden çıkarılır ve resim yapılacak ya da yazı yazılacak kuru zeminin üzerine direk olarak uygulanır işte bu kadar basit.

 Pastel boyalar uygulandığı zemin üzerinden kazıma yöntemi ile çıkarılabilir. Hatalı işlerinizde silgi veya başka bir ürünle silme olasılığı yoktur. Ancak yardımcı spatula görevi görebilecek bir malzeme yardımı ile kazınarak temizlenebilir. Temizlendikten sonra faklı renk uygulamaları yapılabilir.

 

 

Pastel boya çalışması nasıl yapılır?

Pastel boya ile resim yapmadan önce öncelikle çizimin yapılacağı resim kağıdında dış çizimler yapılarak çalışmaya başlanır.

Zemin olarak koyu fon kağıdı tercih etmişseniz, resim çalışmanıza açık renk ile yani beyaz veya gri renk pastel boya ile başlamanızda fayda vardır.

Pastel boyalarınızın sert ve biraz sivri uçlu olması daha net resimler ortaya koymanıza yardımcı olur.

 

Üç yaşından küçüklerin anne baba kontrolü dışında kullanmaları ağızlarına götürme riskine karşı tavsiye edilmez.

Anaokulu ders içi etkinliklerinde en çok tercih edilen boya çeşitlerindendir. Kaliteli ve canlı renkli resim çalışmaları için Faber Castell pastel boya ya da yerli markamız olan Fatih pastel boya markaları dışında pekçok çeşit markayı bulabileceğiniz pastel boya ve kırtasiye ürünlerinizi Depo61.com üzerinden sipariş verebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR