1 2 3 >

Kurşun Kalem

 

Kurşun kalem denilince hepimizin ortak olarak aklına gelen şey ilkokul yıllarımız ve güzel yazı defteri çeşitlerine yazılmış olan ilk harfler ilk kelimelerimiz gelir. Üretiminde kurşun kullanılmamasına ve grafit denilen malzmelerden üretilmesine rağmen kurşun kalem adı ile bilinmektedir. Bu kalemlerle birlikte aklımıza gelen ilk diğer kırtasiye malzemesi olan kalemtraş modelleridir. İlk yazma işlerimizde sürekli olarak uç kırması gerçekleştiğinde ucunu açabilmek için sürekli olarak kullanılmaktadır. Sonrasında kendisini her sektörde olan gelişmeler gibi geliştiren bu ürünlerde artık eskiye oranla daha yumuşak yazım sağlarken kırılmalara karşı da ekstra dayanıklı durumlara geldiler.

 

Kalemlerin şekil itibari ile pekçok modeli bulunmaktadır, kişinin yaş ve kullanım becerisine göre, kare, yuvarlak, üçgen gibi modelleri mevcuttur. Öğretmenlerin isteklerine göre öğrencilerin psikomotor becerileri dorultusunda hangisini kullanabilme yetisi gelişmiş ise o modelin kullanımı tercih edilmektedir.

 

Silgisi tepesinde bulunan modelleri özellikle kullanıcıları tarafından silgi arama derdini ortadan kaldırdıkları için tercih edilmektedir. Yanlış yazılmalara karşı anında müdahale kolaylığı sağlayan bu kurşun kalem tepesinde ki silgiler kalemin ve silginin markasına bağlı olarak kalemin son kullanımına kadar rahatlıkla kullanılabilir kalitelerdedirler.

 

 Kurşun Kalem Neden Tercih Edilir?

Kurşun kalem çeşitleri, uçlu kalem modellerine oranla olumlu ve olumsuz yönleri elbette mevcuttur. Olumlu özelliklerinin başında küçük yaştaki çocukların öğrencilerin henüz uçlu kalem in uç kalınlığına kontrollü şekilde yazı yazabilecek beceriyi kazanamaması nedeni ile ilk kullanım deneyimini bu kalemlerle yapmaları daha uygundur. Kurşun kalem çeşitlerinin uçlu kalemlere olumsuz özelliği ise uç kısmının sürekli olarak açıkta durması nedeni ile sadece yazı yazımı esnasında değil okul çantası ya da kalemlik içerisinde de kırılmalara maruz kalmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden okul hayatı bir iki yıl süresince kurşun kalemle başlasa da sonrasında uçlu kalem ile devam etmektedir.

 

Yazı yazmanın dışında karakalem resim çalışmaları gibi resim çalışmalarında da kurşun kalemler tercih edilir. Uç farklılıklarına göre farklı koyuluk ya da yumuşaklık tercihleri sunan dereceli kalem modelleri ile kullanıcıları yapacakları resim çalışmalarında dilediği gibi özgürce çizimler yapabilmektedir. 2b olarak bilinen ve çizim işlerinde en çok tercih edilen modelin dığında hb, gibi alternatif birçok model mevcuttur.

  

Özellikle son dönemlerde ilkokul ve okul öncesi öğrenciler için üretilen ve bildiğimiz kurşun kalem modellerinden biraz daha kalın olan ve ilk kalemim olarak adlandırılan modeller öğretmenler tarafından kullanımı önerilen modellerdir. Okul öncesi ve ilköğretim için okul ihtiyaçlarınızın tamamını Depo61.com üzerinden sipariş verebilirsiniz. Ürünlerimizin tamamı tüm sağlık kontrollerinden geçirilmiş ve gerekli standart ve satış belgelerine sahip ürünlerdir.